Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Teavituskampaania juhib tähelepanu koduse prügipõletuse negatiivsetele mõjudele (2016-09-26 12:14:47)

Keskkonnaministeerium jätkab talvel alguse saanud kampaaniat "Arukas sordib, arutu põletab", mille eesmärk on teadvustada jäätmete koduses küttekoldes põletamise ohtusid inimese tervisele ja keskkonnale.

Jäätmepõletuse teema tõusetub igal aastal, eriti just kütteperioodi algul ning kevadiste koristustööde käigus. "Sügise saabudes hakkavad temperatuurid kukkuma, mis omakorda tähendab, et sooja saamiseks hakatakse kodustes küttekolletes tuld tegema. Sageli aga leitakse, et lisaks küttepuudele võib ahju visata majapidamises tekkinud pakendijäätmeid ning muud prahti," ütles Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek.

Eek selgitas, et koduses küttekoldes tohib põletada ainult puhast ehk immutamata puitu ning kiletamata pappi ja paberit, kuid viimaseid soovitavalt vaid tulehakatuseks, sest papi- ning paberijäätmeid on keskkonnasäästlikum hoopis ringlusse võtta. "Koduses ahjus ei saavutata iialgi samasugust põlemistemperatuuri, nagu jäätmepõletustehastes, mistõttu tekib prügi põletamisel suitsugaasides mürkainete kokteil ja seetõttu mõjub jäätmete põletamine nii majapidamist ümbritsevale aiale kui ka korstnale laastavalt," lisas ta.

Eestis tehtud välisõhu kvaliteedi mõõtmistest selgub, et õhukvaliteet halveneb peenosakeste osas kütmisperioodi algul ning seda eelkõige kohtküttega piirkondades, kus on palju madalaid saasteallikaid (korstnaid) ning kus tihti kasutatakse eramute kütmiseks ebaühtlase kvaliteediga kütust. Eelmisel talvel tegi Eesti Keskkonnauuringute Keskuse OÜ uuringu, kust selgus et lisaks puidule kasutatakse eramute kütmisel ka erinevaid plastmaterjale, kuna õhuproovides on täheldatav tereftaalhappe esinemist, mis on üks plastipõletamise markerühend.

"Õige ja keskkonnasäästlik käitumisviis on jäätmeid liigiti koguda ehk paber- ja papijäätmed ühte konteinerisse, pandipakendid tagastusautomaati, pakendid saab viia pakendikonteineritesse ning jäätmed, mis sortimisest ja liigiti kogumisest üle jäävad, panna segaolmejäätmete konteinerisse. Mis kodustesse konteineritesse ei sobitu, saab viia jäätmejaama," ütles Eek.

Keskkonnaministeeriumi ja MTÜ Ökomeedia alustatud kampaania "Arukas sordib, arutu põletab" toetab kevadeti korraldatavat teavituskampaaniat "Säästad või saastad?", mille raames keskendutakse kodustele prügilõkete ohtudele. "Arukas sordib, arutu põletab" kampaania kohta saab rohkem lugeda aadressilt ahi.envir.ee, kust leiab informatsiooni nii jäätmete sortimise kui ka jäätmete põletuse ohust tervisele ja keskkonnale.


Allikas: Keskkonnaministeeriumi 26.09.2016 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.