Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Maaülikooli metsateadlase eestvedamisel ilmus mahukas uurimustöö globaalse levikuga punavöötaudist (2016-09-20 12:52:02)


Fotol: Globaalse levikuga punavöötaudi sümptomitega hariliku männi okkad (R. Drenkhani foto).

Eesti Maaülikooli metsandus- ja maaehitusinstituudi metsateadlase ja -patoloogi Rein Drenkhani eestvedamisel ning viie maailmajao 66 erineva autori ja 33 riigi osalusel valmis mahukas uuring perekond männi (Pinus spp.) ohtlikust okkahaigusest punavöötaudist.

"Haigust tekitavad kaks lähedast sõsarliiki Dothistroma septosporum ja Dothistroma pini ning neid on võimalik eristada vaid DNA põhiselt," ütles Eesti Maaülikooli dotsent Rein Drenhan. "Uuringu ühe tulemusena selgus, et punavöötaudi on määratud 76 erinevas riigis kogu maailmas, kusjuures D. septosporum on oluliselt laiema levikuga (44 riiki) kui sõsarliik D. pini (vaid 13 riiki)."

Haigust on tuvastatud kokku 109 männiliste sugukonda kuuluvalt liigilt, sealhulgas on haigust leitud 95 männi liigilt. Veel nakatab punavöötaud nulu, seedri, lehise, kuuse ja ebatsuuga liike, kuid senini olulist kahju tekitamata. Erinevatest Euroopa riikidest kogutud info põhjal selgus, et kõige enam kahjustab punavöötaud musta mändi (Pinus nigra) ja selle alamliike ning mägimändi (P. mugo), alles kolmandana harilikku mändi ( P. sylvestris ). "Olulisima tulemusena selgus, et 20 erinevat männi liiki on haigusele väga vastuvõtlikud, mis ühtlasi annab selge sõnumi metsamajandajatele ja linnahaljastuse planeerijatele nende puuliikide kasutamise sobivuse kohta, eriti puuliigi kasutamisest väljaspool tema looduslikku areaali."

Eraldi väärib märkimist uuringu käigus kogutud punavöötaudi leide koondav andmebaas ja interaktiivne kaardilahendus (http://arcgis.mendelu.cz/monitoring/ ), mis on oluline alus järgnevateks sarnasteks uuringuteks.

Uuringu terviktekstiga on võimalik tutvuda: http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1111/(ISSN)1439-0329/earlyview

Uuringu valmimist toetasid EU COST projekt FP1102 DIAROD, Norra projekt EMP162 ja institutsionaalne uurimisprojekt IUT21-04.

 

Allikas: Eesti Maaülikooli 20.09.2016 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.