Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eesti Erametsaliit toetab õiguskantsleri ettepanekut looduskaitsepiirangute õiglaseks hüvitamiseks (2016-09-07 17:07:54)

Täna saatis õiguskantsler Ülle Madise Riigikogule ettepaneku looduskaitseseaduse § 20 põhiseadusega kooskõlla viimiseks. Kokkuvõttes soovitas õiguskantsler astuda Riigikogul vajalikke samme, tagamaks maaomanike õigusi saada oluliste looduskaitseliste piirangute eest õiglast hüvitist mõistliku aja jooksul.

"Õiguskantsleri ettepanek aitab metsaomanike jaoks taastada nii looduskaitse mainet kui ka usku õigusriigi toimimisse," kommenteeris Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Ants Erik. "Metsaomanikke koondava Eesti Erametsaliidu nimel on rõõm tõdeda, et õigusruum toimib ja aitab õigluse jalule seada. Õiguskantsleri seisukohavõtt näitab, et probleemi ei saa enam taandada poliitilisele tahtele - küsimus on Eesti riigi aluspõhimõtete toimimises ja kehtiva põhiseaduse täitmises."

Looduskaitseseadus lubab riigil piirata avaliku hüve ehk meie looduse kaitsmise huvides maaomaniku õigusi kaitstavatel aladel. See on õige ja vajalik, arenenud maailmas üldlevinud poliitika, märkis õiguskantsler oma kirjas. Looduskeskkonna kaitsmise ja loodusressursside säästva kasutamise nõue tuleneb põhiseaduse §-dest 5 ja 53. Seadusandja pole aga praeguseni taganud olukorda, kus oluliste looduskaitseliste piirangutega maa riigile müük leiaks aset mõistliku aja jooksul. Taasiseseisvumisest saadik on kestnud olukord, kus väljaspool Natura 2000 asuvatel kaitsealadel riik hüvitist ei maksa. Looduskaitseliste maade väljaostmiseks kulub praegu kuni 10 aastat ning ootejärjekorras on üle 200 avalduse.

Eesti Erametsaliit on Vabariigi Valitsust aastaid kutsunud probleemi lahendama. 3. juulil 2015 esitas Eesti Erametsaliit pöördumise Eesti Vabariigi õiguskantsleri poole, milles palus õiguskantsleril välja selgitada, kas looduskaitseliste piirangute kompenseerimine ja seda reguleerivad looduskaitseseaduse sätted on kooskõlas põhiseadusega. EEML pöördumise leiab http://www.erametsaliit.ee/documents/2015/07/eesti-erametsaliidu-poordumine-oiguskantsleri-poole.pdf

Õiguskantsleri ettepanekute eesmärk on kindlustada, et seadusandja poolt ettenähtud hüvitis, mis loob tasakaalu avalike ja erahuvide vahel, oleks maaomanikele ka tegelikult kättesaadav ja toimiv. Õiguskantsleri ettepaneku kogutekst: http://oiguskantsler.ee/et/seisukohad/seisukoht/ettepanek-looduskaitseseaduse-ss-20-pohiseadusega-kooskolla-viimiseks


Allikas: Eesti Erametsaliidu 07.09.2016 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.