Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Keskkonnaministeeriumis valmis kliimamuutustega kohanemise arengukava eelnõu (2016-08-08 14:12:00)

Keskkonnaministeeriumis valminud kliimamuutustega kohanemise arengukava eelnõuga selgitatakse välja kliimamuutustele kõige haavatavamad valdkonnad ja pannakse paika tegevused, millega paraneb Eesti riigi valmisolek ja võimekus kliimamuutustega toimetulekuks. Eestil praegu selline arengukava puudub.

Kui seni on Eestis peamiselt tegeletud ekstreemsete ilmastikuolude tagajärgede likvideerimisega, siis tulevikus saab tänu arengukavale kliimamuutustest tingitud ohte paremini ette näha ja nendega arvestada. Õigeaegne kliimamuutusega kohanemine vähendab oluliselt rahalisi ja ühiskondlikke riske ning aitab teadmatusest tehtavate lühiajaliste otsuste asemel teha pikaajalisi teaduslikult põhjendatud kliimariske arvestavaid otsuseid.

"Tänavuse suve heitlikust ilmast tingitud liiklussõlmede ja hoonete üleujutuste ja ulatuslike tormikahjude valguses on sellise arengukava olemasolu igati põhjendatud ja vajalik. Kui täna räägitakse veel, et viga ei ole kanalisatsioonis vaid ootamatult ja lühikese ajaga maha sadanud suures sademete hulgas, siis tulevikus on sellised ilmaolud aina tavalisemad ning planeeringute tegemisel tuleb paratamatult kliimamuutustega arvestada. Samamoodi nagu on vajalik kokku leppida selles, kes siis ikkagi äärmuslike ilmaolude korral muudab liiklustunneli lubava tule keelavaks," selgitas keskkonnaminister Marko Pomerants.

Arengukava koostamiseks selgitasid teadlased välja kliimamuutuste mõju Eestile ja nende alusel töötati välja valdkondlikud kohanemismeetmed, nii lühikeses perspektiivis (kuni 2030) kui ka kaugemas tulevikus (kuni 2050 ja 2100).

Uuringute aluseks võeti Eesti Keskkonnaagentuuri koostatud kliimastsenaariumid aastaks 2100, mille kohaselt ootavad Eestit ees võimalikud muutused nii temperatuuri, tuule kui sademete re˛iimis. Eeldatavasti sagenevad üleujutused ja põua perioodid, suureneb kaldaerosioon ja kaldarajatised satuvad ohtu, lisaks peame olema valmis suuremateks tormikahjustusteks. Samuti on mõjutatud jää- ja lumikatte kestuse perioodid ning merevee ja siseveekogude tase. Näiteks 20. sajandi lõpuks on jaanuaris-veebruaris lumikate vähenenud vähemalt 10 päeva, ulatudes keskeltläbi 15 päevani, mis sisuliselt tähendab püsiva lumikatte puudumist.

Arengukava eesmärkide täitmiseks tuleb näiteks elurikkuse säilitamiseks muutuvates ilmastikuoludes välja selgitada kliimamuutustest ohustatud liigid, nende kohanemisvõime ja ohustatuse tase ning koostada kaitse tegevuskavad. Taastuvenergiaressursside kasutatavuse ja tarbijate energia- ja soojavarustuse tagamiseks tuleb täiendada energiatootmiseks vajalikku taristut reguleerivaid seadusi ja kehtivaid norme vastavalt kliimamuutuste mõju uuringutele ning parandada energiatootmise valdkonna normide täitmise järelevalvet kliimariskide maandamiseks. Täiendkoolituste ja teabe jagamisega suurendatakse maakasutuse, linnakorralduse ja planeerimise valdkonna spetsialistide teadlikkust kliimamuutuste mõjudest ja riskidest.

Arengukava koostamist ja täitmist korraldab Keskkonnaministeerium, kuid meetmeid aitavad ellu viia ka teised ministeeriumid. Eelnõu on ühtlustatud teiste valdkondlike arengukavadega ja seda ka rahastatakse võimalusel juba olemasolevatest vahenditest. Perioodil 2017-2030 on vajalik lisarahastus 44 miljonit eurot, millest ligikaudu poole moodustavad riigieelarvelised kulud ning teine pool on kavas taotleda välisvahenditest.

Arengukava eelnõu on plaanis valitsusele esitada 2016. aasta sügisel.

Põhjalikuma ülevaate leiab memost.

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 08.08.2016 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.