Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Riik korrastab 2000 hektaril endisi turbatootmisalasid (2016-07-08 13:26:12)

Keskkonnaminister Marko Pomerants allkirjastas käskkirja, millega korrastatakse Euroopa Liidu kaasabil 2000 hektaril mahajäetud turbatootmisalasid, mis ei ole looduslikult taastunud.

Eestis on pärast kaevandamist maha jäetud turbaalasid ehk jääksoid ligikaudu 80, kogupindalaga 9800 ha. Tegemist on peamiselt pärandiga nõukogude ajast, mil ettevõtted lagunesid ning korrastamiskohustus jäi riigi kanda.

"Lisaks maastike visuaalsele rikkumisele, avaldavad jääksood keskkonnale otsest negatiivset mõju - mahajäetud turbakaevandusalad emiteerivad olulisel hulgal CO2 ja on äärmiselt tuleohtlikud. Jääksoode iseenesest taastaimestumine on väga aeglane, sest alad on eelnevalt kuivendatud ning veere˛iimi muutumise tõttu on need sood ka killustunud teistest loodusaladest. Isegi 20-30 aastat pärast kaevandamise lõppu võib taimestik katta ainult mõne protsendi jääksoo pinnast, mistõttu on inimese sekkumine oluline," selgitas keskkonnaministeeriumi asekantsler Ado Lõhmus.

Taastatavad alad valiti välja koostöös Tallinna Ülikooli teadlastega, kes koostasid aruande "Korrastatavate jääksoode valik", milles kirjeldati olemasolevat olukorda ning anti soovitused veere˛iimi muutmiseks.

Looduses tehtavad tegevused on peamiselt paisudega veetasemete reguleerimine, vajadusel turbasammalde külvamine ning puurinde harvendamine või eemaldamine. Enamus taastatavaid alasid asub looduskaitsealadel ja riigimaal, mistõttu projekti tegevused eraomanikke oluliselt ei mõjuta. Lisaks eelneb veetasemete tõstmisele vastavate projektide koostamine ja avalikustamine ning vajadusel keskkonnamõju hindamine, mille raames on mõjutatud isikutel võimalik oma ettepanekuid teha.

Tööd viib läbi Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK). Tööd looduses on planeeritud aastateks 2017-2020 ning kuni 2023. aastani seiratakse aladel töö tulemuslikkust. Projekti eelarve on 5,8 miljonit eurot, millest riik eraldab 4,93 mln eurot Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi vahendeid ning RMK panustab 15% suuruse omafinantseeringuga.

Täiendavat infot projekti kohta ja esialgse nimekirja aladest leiab siit.

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 08.07.2016 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.