Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Uuring: Õigete tõrjevõtetega saab taimekaitsevahendite pritsimiskadusid vähendada vähemalt 40 protse (2016-06-06 15:12:05)

Õige ajastuse, sobivate tehniliste lahenduste ja pritsi õigete seadistustega saab taimekahjustajate tõrjel pritsimiskadusid vähendada vähemalt 40 protsenti, selgub Eesti Taimekasvatuse Instituudis Maaeluministeeriumi tellimusel läbi viidud uuringust. Säästvam pritsimine aitab vähendada taimekaitsevahendite kasutamisega kaasnevaid tervise- ja keskkonnariske.

"Taimekaitsevahendid võivad pritsimisel kaotsi minna mitmel erineval viisil ja põhjusel. Kõige olulisem on valida tõrjetöödeks õige aeg ja sobivad ilmastikuolud. Näiteks selgub uuringust, et kui õhu temperatuur on üle 25 kraadi ja suhteline niiskus alla 60 protsendi, siis pritsimisel väiksemad piisad haihtuvad ning tuule suurema kiiruse korral lendub üle 40 protsendi piiskadest," ütles Maaeluministeeriumi taimetervise osakonna nõunik Evelin Hillep. "Kuid kadusid saab vähendada ka õigeid tehnilisi lahendusi ja pritsi seadistusi kasutades. Pritsimiskadude vähendamine aitaks oluliselt vähendada ka taimekaitsevahendite kasutamisega kaasnevaid tervise- ja keskkonnariske."

Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadurid viisid Maaeluministeeriumi tellimusel läbi uuringu " Pritsimislahuse kõrvalekallet vältivate erifunktsioonidega taimekaitseseadmete ja tavaseadmete võrdlus". Uuringu aruandes antakse ülevaade võimalustest pritsimiskadude vähendamiseks. Samuti selgitatakse, milliseid pritsi seadistusi ja tehnilisi võimalusi saab kasutada, et tagada keskkonnasäästlik ning kõige kulutõhusam taimekahjustajate tõrje.

Uuringu teostaja, Eesti Taimekasvatuse Instituudi vaneminsener Jaanus Siimu sõnul on kõige tavalisem kadu taimekaitsevahendi triiv - piiskade sattumine taimekahjustaja asemel pritsimiseks mitte ette nähtud kohta. "Põllumees saab tuulest põhjustatud triivi vähendamiseks kasutada näiteks õhkkardinaga poomiga pritse, triivi vähendavaid pritsi otsakuid, pritsida madalama rõhuga ja suuremate piiskadega," ütles Jaanus Siim.

Põllumajandusministri määrus taimekaitsevahendi kasutamise ja hoiukoha täpsemate nõuete kohta sätestab, et töölahuse tugeva õhku hajumise vältimiseks on keelatud taimekaitsevahendit pritsida, kui õhutemperatuur on üle 25 ° C. Samuti on keelatud taimekaitsevahendit pritsida, kui tuule kiirus on üle 4 m/s, välja arvatud juhul kui seda lubab taimekaitseseadme kasutusjuhend.

Uuring viidi läbi Maaeluministeeriumis koostatud "Taimekaitsevahendite säästva kasutamise tegevuskava 2013-2017" raames. Tegevuskava eesmärk on vähendada taimekaitsevahendite kasutamisest tulenevat ohtu ja mõju inimese tervisele ning keskkonnale ja soodustada integreeritud taimekaitse põhimõtete rakendamist.

Uuringu aruanne: Pritsimislahuse kõrvalekallet vältivate erifunktsioonidega taimekaitseseadmete ja tavaseadmete võrdlus

Lisainfo ETKI kodulehel: Taimekaitse pritsimiskaod - põhjuseid ja vähendamisvõimalusi

Taimekaitsevahendite säästva kasutamise tegevuskava aastateks 2013-2017Allikas: Maaeluministeeriumi, Eesti Taimekasvatuse Instituudi 06.06.2016 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.