Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Piimatoodete ekspordikäive langes aastaga 30,5% (2016-04-08 07:44:54)


Piimatoodete ekspordikäive langes aastaga 30,5%, olles rahalises väärtuses 133,5 miljonit eurot. Viimati oli ekspordikäive nii madalal tasemel enne 2010. aastat , selgub Maaeluministeeriumis koostatud Eesti piimatöötlemise sektori 2015. aasta ülevaatest.

"Kuigi ekspordimahud on vähenenud, pole toorpiima kokkuostu ja töötlemise mahud vähenenud. See tähendab järjest suuremat konkurentsi siseturu pärast," ütles Maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand . "Olukorras, kus Eestis toodetakse tunduvalt rohkem piima ja piimatooteid kui ise tarbitakse, on ekspordi osakaalu vähenemine ohu märk. Seda saab vaid lahendada uute turgude leidmisega või sektori kohanemisega vähenevate tuludega," rääkis Kand. Ta lisas, et seepärast on toidusektoril praegu õige aeg kasutada Euroopa Liidu poolt pakutavat toetust uutele turgudele minemiseks. "Tänavu on Euroopa Liidu toidusektoril võimalus taotleda selleks üle 110 miljoni euro toetust, kusjuures piima- ja sealihasektori projektidele on ette nähtud 30 miljonit eurot," märkis Kand.

Piimatoodete eksporti ei soodusta ELis valitsev suur ületootmine, mille tulemusena on kokkuostuhinnad tugevasti langenud. Pärast Venemaa sanktsioonide kehtestamist ja piimakvootide kadumist toimub laialdane toorpiima ületootmine. Laovarud on maksimumini viidud.

Piimatööstused investeerisidki materiaalsesse põhivarasse ehk tehnoloogia- ja tootearendusse 2015. aastal 15,5 miljonit eurot, mida oli pea 40% eelmisest aastast enam. Peamiselt investeeriti masinatesse ja seadmetesse, seda 10,4 miljoni euro väärtuses.

Heitlikus turuolukorras on kiires tempos jätkunud piimatoodete rahalise väärtuse vähenemine. Piimatööstus tootis 2015. aastal 289,8 miljoni euro väärtuses piimatooteid, mida oli 14,6% vähem kui 2014. aastal samal ajal.


Sektori müügitulu oli 335,8 miljonit eurot ehk 14,7% vähem kui aasta varem. Euroopas valitseva toorpiima ületootmise ja ekspordi vähenemise mõjul kohaliku piimatööstuse kogukasum langes ning aasta viimases kvartalis saadi üle 724 tuhande euro suurune kahjum. Samas ulatus Statistikaameti esialgsetel andmetel 2015. aasta kogukasum 18,2 miljoni euroni.


Joonis. Piimatööstuse müügitulu, kogukulud ja kogukasum 2009
2015 12 kuud

Allikas: Statistikaamet, andmed 21.03.2016 seisuga


Piimatöötlemise sektori moodustavad Eestis ligikaudu 25 töötlemisettevõtet ja talu, millest suurtööstuse (tööga hõivatud 100 või rohkem inimest) osakaal on 20%.


Eesti piimatöötlemise sektori 2015. aasta ülevaade

Allikas: Maaeluministeeriumi 07.04.2016 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.