Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Euroopa riigid kutsuvad üles vähendama antibiootikumide kasutamist (2016-02-11 00:23:57)


9.-10. veebruarini Amsterdamis toimunud kõrgetasemelise mikroobide antibiootikumiresistentsuse (AMR) teemalise konverentsi lõppdokumendis kutsutakse kõiki liikmesriike koostöös Euroopa Komisjoniga astuma samme antibiootikumide kasutamise vähendamiseks kogu Euroopas, et vältida mikroobide resistentsuse levikut ning sellega kaasnevat negatiivset mõju rahvatervisele.

"Mikroobide resistentsus on nii Euroopas kui kogu maailmas kasvav probleem. Antibiootikumide kasutamise kasvuga nii inimmeditsiinis kui veterinaarias kaasneb ka mikroobide resistentsuse suurenemine. See aga on tõsiseks ohuks nii inimeste kui loomade tervisele," ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. "Seepärast peab antibiootikumide kasutamine muutuma senisest vastutustundlikumaks ja sihipärasemaks. Riiklikul tasandil peaksime selleks tõhustama nii koolitust ja teavitust kui järelevalvet antibiootikumide määramise ja kasutamise üle. Samuti tuleks tugevdada looduskeskkonda sattunud ravimijääkide seiret ning vajadusel vaadata üle kogu senine ravimipoliitika."

Kohtumisel jõuti kokkuleppele, et 2017. aasta keskpaigaks töötavad kõik liikmesriigid välja "Üks tervis" põhimõttel rajaneva siseriikliku tegevuskava antimikroobsete ainete kasutamise ja resistentsuse leviku vähendamiseks. Samuti uuendatakse Euroopa Liidu tasandil 2011. aastal vastuvõetud kehtivat tegevuskava. Kõik antibiootikumiresistentsuse vähendamisele suunatud tegevused peaksid lähtuma põhimõttest "Üks tervis", hõlmates nii meditsiini, veterinaaria, põllumajanduse, loomakasvatuse kui keskkonnakaitse valdkondi.

"Kuna tegemist on valdkondadeülese probleemiga on väga oluline vaadata kogu antibiootikumide kasutamisega seotud probleemistikku ühtse tervikuna. Et leida seatud eesmärkide saavutamiseks toimivaid lahendusi, tuleb meditsiini ja veterinaarmeditsiini valdkondades jõud ühendada ning koondada kõik tegevused ühisesse tegevuskavasse," ütles Terviseameti peadirektor Tiiu Aro.

Maaeluministeeriumi eestvedamisel koostatav veterinaaria valdkonda hõlmav "Mikroobide resistentsuse vähendamise tegevuskava aastateks 2016-2020" seab eesmärgiks tagada antimikroobsete ainete vastutustundlik kasutamine põllumajandus- ja lemmikloomadel. Tegevuskava peaks valmima 2016. aasta teisel poolaastal. Tegevuskava väljatöötamisse on kaasatud Veterinaar- ja Toiduameti, Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi, Ravimiameti, Eesti Maaülikooli ja Eesti Loomaarstide Ühingu esindajad.

Kõrgetasemelisel konverentsil Hollandis osalesid Euroopa Liidu põllumajandus- ja sotsiaalvaldkonna juhid, Euroopa Komisjoni, Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ja ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) esindajad. Eestist osalesid konverentsil Maaeluministeeriumi kantsler Ants Noot, toiduohutuse osakonna juhataja asetäitja Pille Tammemägi, Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda, Terviseameti peadirektor Tiiu Aro ja Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Martin Kadai.

Vaata lisaks: Kuidas antibiootikumiresistentsus levib?

Allikas: Maaeluministeeriumi pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.