Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Veelinde ei tohi toita (2015-12-10 10:48:20)


Keskkonnaamet tuletab meelde, et sinikael-parte, kühmnokk-luiki ja teisi veelinde, keda võib tihti linnapildis näha, ei ole mõistlik toita.

Hilissügisel rändavad veelinnud lõuna- ja läänepoolsetele talvitusaladele . Linde toites soodustab aga inimene looduses erandeid, ebaloomulikku käitumist ning looduslike seaduspärade nõrgenemist, mistõttu lindude toitmine on lühinägelik ja vastutustundetu. Sügisene lindude toitmine annab neile vale signaali talviste toiduolude kohta ja võib ahvatleda rändest loobuma. Inimese heausklik sekkumine koos järgneva pakasega võib aga lindudele saatuslikuks saada, kui nad rännakut ette ei võta.

"Inimese naabrusesse peatuma meelitatud veelinnud kaotavad olulise osa oma füsioloogilisest võimekusest ja instinktidest. Linnud minetavad loomupärase rändekäitumise ja muutuvad kergesti kättesaadavaks kiskjatele. Ebatavaliselt tihedalt toitmiskohtadesse meelitatud veelinnud nakatuvad kergemini ning levitavad üksteisele haigusi ja parasiite. Lähedase kontakti korral võivad linnud ka inimesele ohtlikuks muutuda, põhjustada sanitaarselt ja ka liikluses ohtlikke olukordi. Näiteks kühmnokk-luik on üks suuremaid Eesti looduslikke linnuliike, kes ebatavalistes oludes, liigse häirimise või haiguse tulemusel võib osutuda otseselt ohtlikuks ka inimese turvalisusele," ütles Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.

Veelindude jaoks on parim käituda aastatuhandete jooksul väljakujunenud looduslike ajendite järgi ning ilmade külmenedes ja loodusliku toidu kättesaadavuse halvenedes lennata talvitumiseks sobivamatele aladele.

Allikas: Keskkonnaameti 10.12.2015 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.