Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Raplamaal leiti kolmas katkunakkusega siga (2015-11-14 03:51:13)


Pirgus avastati Rapla maakonnas kolmas seakatkukolle – seekord piiratud alal hoitud metsseakarjast, kelle pidaja oli jätnud bioohutusnõuded täitmata.

Katkujuhtum tehti kindlaks eile õhtul. Raplamaa veterinaarkeskuse juhataja Aavo Lumi selgitusel leiti katkusiga Pirgus tarastatud alal peetud 15 metssea hulgast.Kuigi sigade Aafrika katku leviku tõttu nõudeid karmistati ja sigade väljas pidamine keelati ära, ei viinud metssigade pidaja oma loomi siseruumidesse. Ta põhjendas, et metssigu ei ole võimalik siseruumis pidada. Samas polnud ta ehitanud ka topelttara, mida alguses leebemate nõuete aegu veel lubati ja mis oleks vähemalt võinud takistada võimalikku kontakti metsas elava metsseaga.Lumi ütles, et praegu ongi kaks võimalust, kuidas katk võis seani jõuda – see kas toodi sisse söödaga või puutus nakatunud metssiga metsas elava metsseaga kokku. Kindlaks on seda Lumi sõnul võimalik teha üksnes inimesi küsitledes. Kuna metsseapidajal olid septembri alguseks seatud nõuded täitmata, tehti talle täiendav ettekirjutus koos sunniraha rakendamise hoiatusega. Selle järgi pidi ta 10. novembriks kas nõuded täitma, viies loomad sealjuures ikkagi siseruumi, või sead likvideerima. Seapidaja otsustas siiski likvideerimise kasuks ning 15 korjuse seast ühel leitigi katk. Lumi tõdes, et juhtum näitab, et bioohutusnõuded ei ole seatud ilmaasjata. Karistada aga sigade pidaja ei saa, kuna 10. novembriks ta ettekirjutuse ikkagi täitis, kui seakarja likvideeris. Lumi lisas, et tegu oli üsna värske nakkusega, kuna looma veres ei olnud tekkinud veel antikehigi. Territooriumile, kus sigu peeti, tulevad nüüd kitsendused. Territoorium tuleb desinfitseerida, rajatise puitosad põletada. Aasta jooksul ei tohi samasse uusi sigu võtta. Kuna 200 ruutkilomeetri suurusega alal katkukolde ümbruses ühtegi seafarmi pole, siis kellelegi teisele kitsendused ei laiene. Samuti jääb Rapla maakond edasi 2. ehk keskmise rangusega tsooni.

Allikas: Raplamaa Sõnumid.ee

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.