Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Laupäeval avatakse Tartu Pauluse kalmistul Eesti Vabadussõjas langenute memoriaal (2015-10-09 06:54:49)


Laupäeval, 10. oktoobril kell 12 toimub Tartu Pauluse kalmistul Eesti Vabadussõjas langenute memoriaali avatseremoonia.


"Ma olen uhke, et Tartu linn on t äitnud oma auvõla Vabadussõjas langenute ees. See memoriaal on kui meie sügav kummardus Vabadussõja kangelastele ja nende julgetele tegudele. Loodan, et tee memoriaalini ei rohtu ning sellel ühishaual põlevad alati küünlad," ütles Tartu linnapea Urmas Klaas.

Pidulikul tseremoonial võtavad sõna Tartu linnapea Urmas Klaas, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste ülem kolonel Martin Herem ning Tartu aukodanik ja kirjanik Lehte Hainsalu. Esineb Eesti Kaitseväe orkester.

Pärast memoriaalilt katteriide eemaldamist kõlavad aupaugud Sõjaväepolitsei vahipataljonilt. Seejärel pühitsevad mälestusmärki Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop Joel Luhamets ja Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku piiskop Eelija.

2015. aastal otsustas Tartu linnavalitsus Vabadussõjas langenute memoriaali lõplikult valmis ehitada. Monumendi rajamine jäi poolikuks 1998. aastal, mil ei suudetud valmis ehitada kogu planeeritud kompleksi ja memoriaal avati vaid koos Mati Karmini skulptuuriga "Kalev ja Linda".

Memoriaali lõplikku valmisehitamist kavandas linn tänavu koostöös kaitseministeeriumiga ja tänaseks on Mati Karmini ja Tiit Trummali projekti alusel valminud tseremoniaalväljak kõnniteede, pargipinkide ja suundvalgustusega. Graniitalusele on jäädvustatud 270 langenu nimed.
Tööde kogumaksumus oli ligi 160 000 eurot, millest 50 000 eurot eraldas kaitseministeerium, ülejäänud kulud kandis Tartu linn. Rekonstrueerimistööd tegid OÜ Tavt ja OÜ Matthäi Ehitus.

Pauluse kalmistul asuva monumendi eellugu algas juba enne Vabadussõja lõppu 1919. aastal, mil Eesti Vabadussõjas Langenud Kangelasi Mälestav Tartumaa Komitee valis välja professor Amandus Adamsoni kavandi Kalevipojast ning sõduritegrupist. Algselt kavandatud viisil skulptuure aga tookord välja ei pandud. Pauluse kalmistule paigaldati graniitalusele kaht sõdurit kujutav skulptuurigrupp, Kalevipoja kuju pandi üles aga Vabaduse puiestee äärsesse parki. Vabadussõja monument Pauluse kalmistul avati pidulikult 11. novembril 1934.
Nõukogude ajal kõrvaldati aluselt skulptuurid ning aastaarvud.

Allikas: Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.