Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Lõppes sügisene metsloomade marutaudivastane vaktsineerimine (2015-09-28 10:43:20)


Veterinaar- ja Toiduamet lõpetas eile sügisese rebaste ja kährikute suukaudse marutaudivastase vaktsineerimise riigipiiri aladel.
Vaktsiini külvati väikelennukitelt seitsme päeva jooksul 6 100 km² suuruses puhvertsoonis 50 km ulatuses Vene Föderatsioon maismaapiiririst ning 30 km ulatuses Narva jõest. Vaktsiinikülvi alustati Lõuna- ning Kagu -Eestist, seejärel teostati vaktsineerimist Ida-Virumaa aladel.


Marutaud on loomade ja inimeste ägedakujuline närvisüsteemi kahjustav viirushaigus, mis lõppeb alati surmaga. Viimase poole sajandi jooksul oli metsamarutaud kõikjal Eestis väga levinud. Haigus hakkas kiiresti vaibuma peale metsloomade marutaudivastase vaktsineerimise alustamist 2005. aasta sügisel. Aastatel 2006-2010 külvati marutaudivaktsiini kaks korda aastas kogu Eesti pinnal, misläbi tõrjuti haigus riigist välja. Takistamaks haiguse taaslevimist Eestisse naaberriikidest pärit nakatunud rebaste ja kährikute liikumise vahendusel teostati aastatel 2011-2014 vaktsineerimist ohustatud aladel riigipiiril Läti ning Venemaaga. Alates 2015 aasta kevadest vaktsineeritakse vaid Vene Föderatsiooniga piirnevaid alasid.

Käesolevaks ajaks on marutaud Baltimaadest välja tõrjutud- Veterinaar ja Toiduamet kuulutas Eesti ametlikult marutaudivabaks maaks 2013 aasta kevadel, 2015 aasta esimeses pooles saavutas marutaudivabaduse Läti Vabariik, 2015 aasta teises pooles ka Leedu Vabariik.


Hoolimata sellest ei tohi marutaudi taasnakatumise riski alahinnata, sest praegugi on marutaudioht Eesti idapiiril suur. Veterinaar- ja Toiduamet tuletab meelde, et loomaomanik on kohustatud jälgima, et tema kassil ja koeral oleks regulaarselt teostatud marutaudivastane vaktsineerimine. Kõigist ebaloomulikult käituvatest või marutaudile iseloomulike tunnustega loomadest tuleb koheselt teavitada piirkonna volitatud veterinaararsti.
Järgmine metsloomade marutaudivastane vaktsineerimine toimub 2016 aasta kevadel.

Allikas: Veterinaar- ja Toiduameti 28.09.2015 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.