Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eesti-Šveitsi koostööprogrammi projekt on tõhustanud veeseire võimekust (2015-09-23 11:01:52)


Eesti Maaülikool viib Eesti-Šveitsi koostööprogrammi raames läbi projekti, mille käigus tõstetakse Eesti järvede ja jõgede keskkonnaseire suutlikkust. Projekti tulemusel on oluliselt paranenud maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi võimekus riikliku veeseire programmi täitmisel.

„Projekti tegevuste tulemusena on paranenud keskkonnainfo kättesaadavus ja turvalisus siseveekogude seirel ning kasvanud andmete usaldusväärsus ja võrreldavus rahvusvahelisel tasemel,“ ütles Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi vanemteadur Külli Kangur. Projektist on teadlastele hangitud kaasaegseid proovivõtuvahendeid ja analüüsiaparatuur, samuti kvaliteetseid mikroskoope vee-elustiku uurimiseks. Projekti vahenditest on uuendatud ka äsja renoveeritud limnoloogiakeskuse laborisisustust. Ohutusvarustusest on hangitud uus päästeparv, veekindel päästeülikond ja ujuvülikonnad ning päästevestid – see varustus on vajalik turvalisuse tagamiseks välitöödel Peipsil ja ka teistel veekogudel.

Kanguri sõnul on veekogude seire väga oluline osa Eesti riiklikust keskkonnaseirest, sest puhas magevesi on meie kõige kallim loodusvara, mille väärtus aastatega järjest tõuseb. „Järvede ja jõgede seisundit on vaja pidevalt jälgima, et näha milline on nende tervis ja mis põhjustel on see muutumas,“ lisas ta. „ Siis on võimalik õigeaegselt rakendada vajalikke kaitseabinõusid, et vee kvaliteet ei halveneks ja elustik alates bakteritest kuni kaladeni tunneks end meie veekogudes hästi – siis on ka inimestel hea nende hüvesid nautida kasvõi kala püüdes, supeldes või lihtsalt kauni looduse keskel puhates.“

Lähikuudel peaks teadlasteni jõudma veel ka täiendav laborisisustus, ruutmõrd, multisensorid, püsivaatlusjaamad ja lisavarustusega mikroskoop, mille hankelepingud on juba sõlmitud.

Eesti-Šveitsi koostööprogrammi Keskkonnaministeeriumi programm „Keskkonnaseire suutlikkuse tõstmine“ on kestnud 2012. aasta juunist, Eesti Maaülikool on täitnud selle programmi veeseirega seotud projekti „Eesti järvede ja jõgede keskkonnaseire suutlikkuse tõstmine”. Eesti Maaülikooli ja Keskkonnaministeeriumi vahel sõlmitud lepingu järgi on projekti planeeritud kogumaksumus ligi 960 000 eurot, millest 85% on Šveitsi toetus.

Allikas: Eesti Maaülikooli 23.09.2015 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.