Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Põllumehed nõuavad tänasel meeleavaldusel kohest kriisiabi ja üleminekutoetusi riigieelarvesse (2015-09-14 11:18:59)


Täna, 14. septembril kell 14 toimub Tallinnas, Toompeal Riigikogu ees põllumeeste meeleavaldus, millel antakse üle petitsioon Riigikogu esimehele Eiki Nestorile. Toompeale on oodata sadakond traktorit, mitusada põllumeest ja nende toetajat. Meeleavalduse korraldavad kolm suuremat Eesti põllumeeste organisatsiooni: põllumajandus-kaubanduskoda, põllumeeste keskliit ja talupidajate keskliit.

Põllumehi toob Toompeale sügav mure ja rahulolematus riigi tegevusetuse üle põllumajandussektorit tabanud kriisi mõjude leevendamisel. Nii piima- kui sealihasektoris on turuhinnad olnud pikka aega madalamad tootmiskuludest. Põllumajandustootjad on raskustesse sattunud meie kõigi julgeoleku seisukohalt oluliste poliitiliste otsuste tulemusel. Ühiskond peaks olema solidaarne, et Venemaa impordikeelu kulud ei jääks vaid põllumeeste kanda. Impordipiirangute drastilist majanduslikku mõju võimendab Eestisse jõudnud sigade Aafrika katk ja sellega seotud piirangud.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmuse sõnul peab valitsus lõpuks mõistma, et me ei saa Euroopa Liidu liikmesriigina ignoreerida ühise põllumajanduspoliitika ja ühisturu mängureegleid ning jätta süstemaatiliselt oma tootjaid halvemasse konkurentsiolukorda. Tänane kriis on nii sügav, et oleme ilma valitsuse kiire sekkumiseta kaotamas kümnendikku oma piimakarjast ja kolmandikku sealihatootmisest. See jätab eelkõige maapiirkondades tööta tuhanded inimesed, vähendab märkimisväärselt maksutulu, mõjub negatiivselt riigi niigi puudujäägis väliskaubandusbilansile. Loomakasvatuse hääbumine mõjub valusalt kõikidele põllumajanduse sidussektoritele terves väärtusahelas.

Riigikogu avaistungi eelsel meeleavaldusel nõutakse, et põllumeestele Euroopa Liidu poolt lubatud ja kõigis teistes riikides makstavad üleminekutoetused jõuaksid järgmise aasta riigieelarvesse ja et tänavu makstaks põllumeestele kriisiabi lisaks Euroopa Liidu poolt tulevale abile. Ajutine kriisiabi Euroopa Liidust annab Eesti tootjatele korraks hingamisruumi, kuid ilma Eesti riigipoolse panuseta siseriiklike üleminekutoetuste näol pole võimalik taastada põllumajandustootjate kindlustunnet tootmisega jätkata ning piima- ja seakarjade hävitamine jätkub.

„Me ei lähe Toompeale rahapada nõudma. Kui ELis ja mujal maailmas kaotatakse kõik põllumajandustoetused, saaks Eesti põllumees hakkama. Kas ka tarbija – arvan, et väikest palka saavad inimesed kindlasti mitte. Ja siis peab juba riik neile appi tulema,“ ütles Aasta Põllumees 2014 Ilmar Teevet. „Ma olen põllumajanduses töötanud 40 aastat. Kuigi olen juba 60aastane, lootsin veel oma elutööd jätkata. Kas saan seda teha või ei, see oleneb teist – riigikogu liikmed ja valitsus! Tulge ometi kord mõistusele – Kreeka ja pagulaste abistamine on oluline, kuid selle kõrval ei tohi ära unustada oma põllumehi, sest nii teie kui pagulased vajavad toitu,“ rõhutas Ilmar Teevet.

Traktorid alustasid teekonda Tallinnasse juba varahommikul. „See on müstiline vaatepilt, kuidas Lõuna-Eesti kuplite vahel tulevad vilkuritega traktorid. Nende meeste silmist lugesin ühtsust ning kokkuhoidu! Loodame, et saame tulla tagasi positiivse sõnumiga,“ kommenteeris Põlvamaa Põllumeeste Liidu juht Karin Sepp traktorite starti Kanepist.

Põllumehed kogunevad traktoritega Põrguväljale kell 11. Põrguväljalt hakkab traktorite kolonn Toompea poole liikuma keskpäeval. Kuna meeleavaldusele oodatakse väga palju traktoreid, siis võib maanteedel, Tallinnas ja Toompeal esineda viivitusi liikluses.

Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja 14.09.2015 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.