Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
EL abipakett ei anna põllumeestele vajalikku kindlustunnet tootmisega jätkamiseks (2015-09-09 00:08:25)


Euroopa Komisjon teatas eile, et põllumajandusministrite kohtumisel otsustati EL põllumehi toetada 500 miljoni euroga. Ilmselgelt on pakutud abipakett ebapiisav võrreldes Venemaa embargo tõttu põllumeestele tekkinud kahjuga. Euroopa Liidu tootjad eksportisid enne impordikeeldu Venemaale aastas 5,5 miljardi euro ulatuses kaupu.

"Euroopa Liidu poolt eile antud lubadus anda ühenduse tootjatele 500 miljoni euro suurust abi, on ilmselgelt ebapiisav erinevate põllumajandustootmisharude probleemide lahendamiseks. Võrdluseks on ainuüksi Prantsusmaa lubanud varasemalt oma piimatootjaid siseriiklikult abistada 600 miljoni ulatuses. Oleme küll rahul, et meie selgitused EL suunal on vilja kandmas - ajutine kriisiabi annab Eesti tootjatele korraks hingamisruumi, kuid ilma Eesti riigipoolse panuseta siseriiklike üleminekutoetuste näol pole võimalik taastada põllumajandustootjate kindlustunnet tootmisega jätkata ning piima- ja seakarjade hävitamine jätkub," selgitab Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

Euroopa Liidu abi suurus Eesti tootjatele on praegu ebaselge, kuid senised indikatsioonid näitavad, et see võiks paremal juhul olla võrreldav veebruaris piimatootjatele makstud EL abiga, mis ei kata kaugeltki Eesti piimatootjate tänaseks kuhjunud kahjusid ca 50 miljoni euro ulatuses.

Copa-Cogeca peasekretäri Pekka Pesoneni sõnul näitas eilne massimeeleavaldus farmerite meeleheitliku olukorda nii sealiha, piimatoodete, puu- ja köögiviljade kui veiseliha sektorites. On ilmselge, et 500 miljoni euro suurune pakett ei ulatu ligilähedalegi põllumeeste tulupuudujäägi katmisele. Tänased arengud annavad vähe lootust olukorra paranemiseks - uute turgudega küll tegeletakse, kuid see on pikk protsess ja võtab aega.

Farmerid on pettunud, sest lubatud abipakett ei ulatu isegi 900 miljoni euroni, mis tootjatelt piimakvoodi ületustasuna kokku korjatakse ja mille oleks võinud sektorisse tagasi suunata. Pettumust valmistab ühtlasi, et komisjon pole valmis tõstma või ja lõssipulbri sekkumishindade taset, mis on vajalik turuolukorra stabiliseerimiseks.

Euroopa põllumehi siiski rahustab pisut see, et toetusi võib tähtajast varem välja maksta, sest see leevendab veidigi käibevahendite teravat puudujääki. Eesti põllumeestele see tõenäoliselt leevendust ei too, sest PRIA pingutab tõsiselt selle nimel, et toetused oleks võimalik üldse õigel ajalgi välja maksta. Positiivsena nähakse ka sealiha eraladustamise meetme avamist.

Eesti põllumehed korraldavad põllumajandussektori probleemide teadvustamiseks meeleavalduse järgmisel esmaspäeval, 14. septembril kell 14 Tallinnas Toompea lossi ees. Meeleavaldusele oodatakse arvukalt traktoritega põllumehi ja Eesti toidutootmise tuleviku pärast muretsevaid inimesi.

Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.