Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tallinnas põhjustasid rändlindude hukkumist peegelduvad klaaspinnad (2015-08-26 17:36:44)

Viimastel päevadel on Tallinnas leitud palju hukkunud või oimetuid linde, mille on põhjustanud kokkupõrge hoonete ja suurte klaasfassaadidega. Linde on leitud Tornimäe kõrghoonete juurest, Rottermanni kvartalist ja mujalt.

Enamik neist lindudest on musttihased, kellel toimub praegu massiline ränne. Ei vasta tõele meedias levinud eksitavad uudised nagu oleks tegemist purjutavate või peatäit välja magavate lindudega. Lindude kokkupõrked hoonetega juhtuvad sellepärast, et paljud liigid ei taju klaasi takistusena ja neid eksitab klaasilt peegelduv taevas ja puud. Juba põrutuse saanud või linnas segadusse läinud linnud võivad lennata ka vastu mittepeegelduvaid pindu. Kokkupõrge võib linnule lõppeda nii kerge põrutuse kui ka raskema vigastuse ja hukkumisega. See probleem esineb paljudes suuremates linnades ja nii hukkub maailmas aastas ilmselt sadu miljoneid linde.

Lindude ränne alles algas ning kestab oktoobri keskpaigani, mistõttu võib taolisi juhtumeid esineda veel. Lindude kokkupõrkeid klaaspindadega saab vähendada, kui muuta suuremad klaaspinnad lindudele nähtavaks. Selleks võib ette tõmmata kardinad või kleepida ohtlikele akendele paberist kaunistusi, märgistada aknaklaasid maalriteibiga vm. Püsivamateks lahendusteks on madala peegeldusteguriga ja dekoorklaaside kasutamine ning akende katmine peegeldust vähendava kilega. Rohealade läheduses ja rannikul on hoonete rajamisel soovitatav kasutada spetsiaalseid lindudele nähtavaid klaasitüüpe, nt Ornilux klaasi.

Leides uimase linnu, tuleb ta tõsta ohutusse kohta maapinnast pisut kõrgemale, nt aiale, puuoksale või põõsasse, kus ta on kaitstud otsese päikese eest ning ei ole lihtsalt kättesaadav kassidele jt röövloomadele. Kui lind on saanud vaid kerge põrutuse, võib ta toibuda ja jätkab rännet.

Tallinna Keskkonnaamet kaardistab Tallinnas lindudele ohtlikke hooneid, mille juurest on leitud palju uimaseid, vigastatud või hukkunud linde.
Selleks palume leitud lindudest teavitada Tallinna Keskkonnaametit aadressil keskkonnaamet@tallinnlv.ee või telefonil 640 4572. Leitud lindude liigi määramiseks palume võimalusel lisada ka foto.


Allikas: Eesti Ornitoloogiaühingu26.08.2015 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.