Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Lehetäid ja nende tõrje (2015-06-07 08:00:03)

Lehetäid on väikesed pehmed ümarad putukad, kuni 5 mm pikkused. Värvilt võivad nad olla rohelised, roosad, hallid, pruunid, mustad, mõned on kaetud valge udemekihiga.

Lehetäid imevad taimemahla, rikuvad taimede õied ja levitavad taimehaigusi. Põhjustavad noorte võrsete surma. Eritavad taimedele kleepuvat mesikastet.

Lehetäid tekivad taimedele tavaliselt suure põua ajal, kui taimede ainevahetus on häiritud.

Lehetäide tõrjumine.

Parimaks ja ohutuimaks vahendiks peetakse tugeva veejoaga taime lehtede alakülgede veevoolikust pritsimist.

Heaks vahendiks on rohelise seebi lahus. Lahuse valmistamisõpetust tuleb lugeda pakenditelt ja seda tuleb väga täpselt järgida, kuna kangem lahus tekitab taimedele põletust.

Lehetäide tõrjeks võib kasutada ka nõudepesuvahendi lahust, kus 1 liitrile veele lisatakse 1 supilusikatäis vahendit.

Väga hea vahend on kõrvenõgese leotis. Selleks tuleb varuda üks kilogramm värskeid nõgesid, milllele valada peale 10 liitrit tulist vett. Leotisel tuleb lasta kuni ööpäev seista lasta, lahjendada 1:5. Nõgeseleotisel on ka tugevdav/väetav funktsioon. NB! Nõgeseleotisega ei tohi liialdada (sobib mõnepäevaste vahedega piserdamine), oht on seenkahjustusteks.

Küüslauguleotisega võib samuti lehetäide poolt vallutatud taime pritsida. Selleks tuleb võtta 1 tl purustatud küüslauku, valada peale 1 liiter vett, nõu sulgeda ja lasta üks ööpäev seista, siis kurnata ja lahjendada 1:5. Lahuse tõhususe tõstmiseks võib lisada kaaliumpermanganaati kuni helelilla värvuse tekkimiseni.

Rabarberi lehtedest ja vartest võib samuti teha hea lehetäide tõrjelahuse. Selleks tuleb korjata 1 kg rabarberit, tükeldada lehed ja varred, lisada 2 liitrit vett ja keeta pool tundi tasasel tulel. Kasutada lahjendamata kujul.

Ka sinepipulbrist saab lihtsalt valmistada tõrjevahendi lehetäide jaoks. Tuleb võtta kaanega nõu, 1 liiter vett ja segada sellesse 3 tl sinepipulbrit. Lasta valmida 2 ööpäeva, seejärel tuleb lahus kurnata ja 1:4 lahjendada. Pritsida.

Loe www.aiandus.ee lehel varem ilmunud artiklit: Kuidas kasutada aias ja kodus rohelist seepi?


ROHELINE SEEP ehk taimeõlist valmistatud kaaliumseep on läbi aegade olnud eestlaste traditsiooniline looduslik puhastus- ja taimekaitsevahend.

Rohelist seepi valmistab ja müüb AS ORTO praegu kahe tootena:

  1. Pastakujuline ROHELINE SEEP e PASTA RS, kindlalt suletavas 700 g plastämbrikeses

  2. VEDEL ROHELINE SEEP e pastast valmistatud koheseks kasutamiseks mõeldud vesilahus mugavamatele tarbijatele 500 ml plastpudelis.

Aianduses kasutada taimede pritsimiseks järgmiselt:

lehetäide tõrjeks lahustada 25-40 g pastat või 150 ml vedelat rohelist seepi 1 l vees

jahukaste vältimiseks lahustada 50 g pastat ja 40 g kaltsineeritud e pesusoodat 10 l vees või 20 ml vedelat rohelist seepi ja 5 g pesusoodat 1 l vees.

Kasutades igasuguseid koduseid taimseid (tubakatolmu, küüslaugu jne) leotisi on soovitatav lisada neile kleepuvuse tõstmiseks 40 g pastat 10 l lahuse kohta või 15 ml vedelat rohelist seepi 1 l lahuse kohta.

Pritsimist korrata 2-3 nädala tagant.

NB! Pastast RS lahuste valmistamise hõlbustamiseks soovitame seda soojendada ettevaatlikult kuni vedelaks muutumiseni ja lisada segades tuline vesi.

Koduses majapidamises sobib kasutada käte, majapidamisesemete, kõigist tekstiilmaterjalidest pesu, põrandate ja muude pestavate pindade ning loomade pesemiseks. Pesemisvahendina on soovitav lahustada 40-50 g pastat või 200 ml vedelat rohelist seepi 10 l vees.

Hoida võimalusel temperatuuril +5 kuni +35 °C. Samal ajal külma jäetult tekkiv sade vedelikus ja heledad helbed pastas ei muuda seepi kasutamiskõlbmatuks.

Säilimisaeg pastal 2 aastat ja vedelal rohelisel seebil 15 kuud.

Ka pärast säilimisaja möödumist on seep kasutatav, kuid aegamööda muutuvad lõhn ja värvus. Vedel roheline seep muutub aja jooksul vedelamaks, kuid see ei halvenda tema kasutusomadusi.

 

Loe www.aiandus.ee lehel varem ilmunud artikleid taimekaitsevahenditest: 

Taimekaitsevahend: NeemAzal-T/S

ja Taimekaitsevahendid: Decis 2,5 ECLoe www.aiandus.ee lehel varem ilmunud artiklit: Lehetäid Allikas: Aiandus.ee

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.