Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Omanikuta kiirgusallikate ära andmise kampaania pikeneb augustini (2015-06-05 14:48:01)


Suure huvi tõttu pikendatakse omanikuta kiirgusallikate ära andmise kampaaniat 17. augustini. Kampaania käigus saavad eraisikud ja ettevõtted tasuta ära anda omanikuta kiirgusallikaid.

Kiirgusallikas on seade või radioaktiivne aine, mis on ohtlik nii inimese tervisele kui ka keskkonnale. Eestis võib leida kiirgusallikaid sisaldavaid seadmeid tööstuses, meditsiinis, teaduses ja tavakasutuses (näiteksplutooniumi sisaldavad suitsuandurid). Kiirgusallikad võivad kohati olla väga suure aktiivsusega ja seega põhjustada nende leidjatele ja nendega kokkupuutujatele ülemääraseid kiirgusdoose. Ühe sellise allika väärkasutuse tõttu on Eestis 1994. aastal hukkunud ka inimene.

1990. aastate esimesel poolel toimus paljude tööstusettevõtete erastamine ja korduv edasimüümine, nende tegevuse seiskumine ja kontrollimatu äri vanametalliga, mistõttu võib Eestis kiirgusallikaid leida üsna tihti. Samuti võivad kiirgusallikad Eestisse sattuda naaberriikidest, kuna kõikides piiriületuskohtades ei ole vastavaid tuvastusseadmeid ning kiirgusallikas võib olla ka hästi varjestatud.

Omanikuta kiirgusallikas on selline kiirgusallikas, mis on hüljatud, kaotatud, teisaldatud, varastatud või üle antud nii, et sellest pole nõuetekohaselt teatatud Keskkonnaametile, uuele omanikule või vastuvõtjale. Sellise allika omamiseks, hoidmiseks või kasutamiseks ei ole reeglina väljastatud kiirgustegevusluba.

Kiirgusallikate kogumise kampaaniat on tehtud varasemalt 2009., 2010. ja 2012. aastal. 2009. aastal koguti kampaania käigus ühe kuu jooksul kokku 117 kiirgusallikat, 2010. aastal kolme kuuga 214 allikat ja 1,5 m3 radioaktiivselt saastunud metalli ning 2012. aastal kahe kuuga 199 allikat ja 2,5 m3 radioaktiivselt saastunud vanametalli.

Kui kellegi valduses on kiirgusallikaid või keegi on märganud midagi kahtlast, mida võib pidada kiirgusallikaks, tuleks leiust kuni 17. augustini teavitada radioaktiivsete jäätmete käitlejat ASi A.L.A.R.A. telefonil 6741 366. Teavitajaga võetakse ühendust esimesel võimalusel ning lepitakse kokku aeg, millal AS A.L.A.R.A. töötajad kiirgusallikale järele tulevad. Kindlasti ei tohi kiirgusallikat ise transportida. AS A.L.A.R.A. korraldab kogutud jäätmete veo Paldiski radioaktiivsete jäätmete käitluskeskusesse ning nõuetekohase käitlemise ja ladustamise nende vahehoidlas.

Kampaaniat korraldab Keskkonnaministeerium koostöös AS A.L.A.R.A ja Päästeametiga ning läbiviimist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 05.06.2015 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.