Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tartus otsitakse võimalusi kodumaise aiandustootmise kasvuks (2015-03-11 10:37:28)


Täna, 11. märtsil algusega kell 11 toimub Tartus Maaülikooli aulas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja Aiandusfoorum 2015.

"Alanud aasta on aianduse jaoks märgilise tähendusega -aiandussektor sai tänavu tulevikku kindlustava arengukava, mis sätestab aianduse kui tootmisharu eesmärgid ja teed nende saavutamiseks. Peame lähiaastatel oluliselt pingutama, et suudaksime Eestis saavutada nii aiasaadustega isevarustatuse taseme tõusu kui toodangu lisandväärtuse kasvu. Neid eesmärke aitaks saavutada käesoleval aastal avanevate maaelu arengukava meetmete nutikas rakendamine. Panustada tuleb ka sektori tutvustamisse, et Eesti päritolu aiandussaadused saavutaksid suurema osatähtsuse tarbijate ostukorvis," ütles põllumajandus-kaubanduskoja aiandustoimkonna esimees Raivo Külasepp.

"Valminud on ka mahepõllumajanduse arengukava, mille meetmed peavad kaasa aitama maheda puu- ja köögivilja kättesaadavuse suurendamisele ning soodustama kohaliku mahetoidu tarbimise kasvu," lisas Külasepp.

"Vastvalitud Riigikogult ja uuelt valitsuskoalitsioonilt ootame Eesti aiandustootmise konkurentsivõime tõstmiseks meetmeid, mis aitaksid meie tootjatel Euroopa Liidu ühisturul püsima jääda. Senisest enam tuleb pöörata tähelepanu investeeringute soodusta­misele, et juurutada tootmisesse uusi tehnoloogiaid ning tõsta aiandussektori lisandväärtust ning tootlikkust. Leida tuleb ka lahendused tööjõu kättesaadavuse parandamiseks tööjõu­mahukas aiandussektoris, soodustades seejuures õpilaste palkamist hooajatöödeks, kaotades administratiivsed takistused lühiajalise tööjõu palkamisel ning analüüsides võimalusi võõrtööjõu palkamise lihtsustamiseks. Samuti tuleb välja töötada kompensatsioonimeetmed katmikalade kütmiseks kasutatava maagaasi aktsiisitõusu leevendamiseks aiandustootjatele," rõhutas põllumajandus-kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

Eesti aiandussektori kasvupinnad on taasiseseisvumise järgsel ajal märgatavalt vähenenud ning isevarustatuse tase oluliselt madalam, kui klimaatilised tingimused seda võimaldaksid. Eestis tarbitakse 1,7 korda rohkem köögivilja, kui siin praegu kasvatatakse. Puuvilju ja marju tarbivad eestimaalased üle 8 korra rohkem kohalikust toodangust.

Statistikaameti andmetel tarbiti Eestis värsket köögivilja 2013/2014 turustusaastal kokku 131 280 tonni, sellest 55 653 tonni imporditi. Eksport on viimastel aastatel küll kasvanud, kuid sellele vaatamata oli eksporditava köögivilja kogus samal ajal ainult 2428 tonni. Köögivilja kaubavahetus toimub valdavas osas teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega (import 88% ja eksport 95%).

Värske puuvilja ja marjade tarbimine oli 2013/2014 turustusaastal 63 197 tonni, sellest 58 827 tonni puuvilju ja marju imporditi. Kuigi puuviljade ja marjade ekspordimaht oli eelmisel aastal ligi kolm korda suurem kui kümme aastat tagasi, eksporditi neid siiski kokku vaid 1513 tonni. Kaubavahetus teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega moodustas imporditavast kogusest 97% ning eksporditavast kogusest 90%.

Lisainfo: EPKK aiandustoimkonna juht Raivo Külasepp, tel 5034735

Foorumi kava
10.30-11.00 Registreerimine, hommikukohv
11.00-11.10 Foorumi avamine - Raivo Külasepp, EPKK aiandustoimkonna esimees
11.10-11.40 Eesti aiasaaduste eksport-import, mahud ning isevarustatus. Statistika kogumise põhimõtted - Evelin Puura ja Eve Valdvee, Statistikaamet
11.40-12.25 Puu- ja köögivilja tootjaorganisatsioonid Lätis -Kristine Brunovska, Mārupes siltumnīcas; Marite Gailite, Latvijas dārznieks (Läti)
12.25-13.10 Soome aiasaaduste turg, arengud tootegruppide lõikes -Jyrki Jalkanen, Puutarha ja Kauppa (Soome)
13.10-14.00 Lõuna
14.00-14.30 Mahedalt toodetud aiasaaduste turg ning mahetoodete ühine turustamine - Kaja Kesküla, Lõuna-Eesti Toiduvõrgustik
14.30-15.00 Ohtlikud taimehaigused Eestis kasvatatavatel viljapuude istikutel - Maria Brizmer, Põllumajandusamet
15.00-15.30 Teaduselt tootjale, tootearendus ning teenused aiandustootjale. Polli kompetentsikeskus - Uko Bleive, Eesti Maaülikooli Polli aiandusuuringute keskus
15.30-16.00 Uut vaarikakasvatuses - Liina Arus, Eesti Maaülikooli Polli aiandusuuringute keskus
16.00-16.30 Agroturism tootmisaias - kogemuste vahetamise ja lisasissetuleku allikas - Virve Poom, Astellaria OÜ
16.30 - 16.50 Küsimused, arutelu, foorumi lõpetamine

Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja 11.03.2015 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.