Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Mati Raidma: vähesele konkurentsile jäätmesektoris on korduvalt viidanud konkurentsiamet (2015-02-11 11:29:16)


Keskkonnaminister Mati Raidma vastulause Eesti Ekspressis ilmunud artiklile "Reformierakond surub läbi prügivedajate huve".

"Eesti Ekspressi tänane artikkel jäätmepoliitikast on kahjuks keskendunud selgelt poliitilisele vastandumisele ja sellest lähtuvale käsitlusele. Välja on jäänud kavandate muudatuste sisu ja eesmärk - Eesti jäätmemajanduse parem korraldus. Seisukoht, et tänane prügimajandus toimib väga hästi, on ennatlik.

 

Uus seaduseelnõu töötati välja, kuna on väga selged kitsaskohad, mis vajavad lahendamist. Esiteks konkurentsi küsimus sektoris. Konkurentsiamet on väljendanud oma selget seisukohta, et hetkel kehtiv jäätmeseadus on vaba ettevõtlust põhjendamatult piirav ning jäätmemajandusega seotud turud tuleks sarnaselt enamikele teistele tegevusaladele vabale konkurentsile täielikult avada. Muudatuste eesmärk on pakkuda inimestele võimalust valida teenusepakkuja.

Teiseks ei saa rahul olla jäätmete liigiti kogumisega. Viimased uuringud näitavad, et olmejäätmeid koos pakendijäätmetega tekib inimese kohta ligi 400 kilogrammi aastas. Eelnõuga soodustatakse liigiti kogumist, et see hinnas ja mugavuses muutuks Eesti majapidamistele motiveerivaks. Inimesel peab olema üheselt klaar, et kui ta sordib ning kogub jäätmed liigiti, on tema prügiarve oluliselt väiksem kui siis, kui ta viskab need kõik koos ühte konteinerisse.

 

Selge on see, et kavandatava jäätmeveoreformi erinevad mõjud tuleb selgelt ja avatult läbi rääkida. Näiteks on mitmel korral on juttu tulnud asjaolust, et võimalusega ise jäätmevedajat valida suureneb prügi vedavate autode arv tänaval. Ka meie analüüsid näitavad, et see võib nii olla, eriti algusjärgus. Samas ei ole meie hinnangul vedavate autode arvu kasv nii olulise tähtsusega, sest teisalt kaasneb muudatustega senisest tõhusam liigiti kogutud jäätmete suunamine ringlussevõttu. Kahtlemata on võtmekohaks, kuidas tagada olmejäätmete veoteenuse kättesaadavus tarbijaile vastuvõetava hinnaga ka maapiirkondades, eriti hajaasustusega piirkondades.

 

Rahustuseks kinnitan, et praegu oleme selles protsessis alles poole peal - kogume argumenteeritud arvamusi, hindame mõjusid, kooskõlastame eri ministeeriumite seisukohti. Seaduseelnõu jõuab valitsusse alles siis, kui ta on valmis ning kui kõik osapooled on rahul ning asjast ühtmoodi aru saavad. Selleks püüded kujundada eksitavaid seisukohti eriti kaasa ei aita.

 

Poliitilisi debatte eelnõu teemal saab pidada meie poolt valitav uus Riigikogu. Tulles tagasi valimistevõtmesse, milles ka kritiseerivat artiklit lugeda tasub, sooviks lisada, et tees - anda inimestele ise võimalus jäätmevedaja valida - on täna mitmete Riigikogus olevate erakondade valimisprogrammis."

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 11.02.2015 teade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.