Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Loodusmuuseumi liblikakogu täienes 12 000 isendi võrra (2015-02-06 11:23:51)


Eesti Loodusmuuseumi hea sõber ja harrastusentomoloog Tiit Marnot (1941-2013) pärandas oma liblikakogu Loodusmuuseumile. Täna, 6. veebruaril, mil on Tiit Marnoti sünniaastapäev, saame öelda, et Eesti Loodusmuuseum on Marnoti elutöö läbi töötanud, arvele võtnud, digiteerinud, loonud sellele head hoiutingimused ja teinud avalikkusele kättesaadavaks.


Pildil on Tiit Marnot. Foto autor: Aare Lindt.

Tiit Marnot otsustas oma elutöö pärandada Eesti Loodusmuuseumile, kuna soovis, et see oleks kõikidele huvilistele kättesaadav ning aitaks entomoloogidel ja teistel loodushuvilistel uurimistöid teha. Liblikakogu koosneb pea 12 000 isendist ning sellega lisandus Eesti Loodusmuuseumi entomoloogilisse kogusse hulganisti uusi liike.


Pildil on Tiit Marnoti liblikad. Foto autor: Lennart Lennuk.

Lisaks Eesti liblikatele sisaldab kogu rohkesti isendeid välismaalt, eelkõige Kaug-Idast ja Kesk-Aasiast. Loodusmuuseumi entomoloog Aare Lindt rõõmustab, et nüüdsest on kõikidel loodushuvilistel, kes ise nii kaugele ei satu, võimalik tutvuda ka võõrsilt pärit liikidega, keda varasemalt Loodusmuuseumi eksootiliste liblikate kogus veel polnud. "Tiit Marnoti kogu teeb veel märkimisväärseks asjaolu, et pea kõik liigid olid määratud ja koos püügiandmetega. Lisaks leidus seal kolm paratüüpi (esmakirjeldatud liigi isendid)", toob Lindt Marnoti liblikakogu erilisuse esile.

Liblikakogu jõudis Loodusmuuseumisse 16. juunil 2014. Pärast seda vaatasid muuseumi entomoloogid üle kõik isendid - paljudel liblikatel tuli tiivad tagasi liimida, samuti sirutada ja fikseerida neid. Lisaks fotografeeriti kõik isendid ning sisestati koos andmetega looduskogude infosüsteemi PlutoF, mille kaudu jõuavad need eElurikkuse portaali ja kõikidele huvilistele hõlpsasti leitavaks. Kogu säilitamiseks soetati uued kliimaseadmed ja entomoloogilised kapid, kus tagatakse isenditele nõuetekohased hoiutingimused.

Mõningaid Tiit Marnoti ning teisi Loodusmuuseumi entomoloogia kogust pärit ööliblikaid saab näha alates 19. märtsist 2015, kui Loodusmuuseumis avatakse näitus "Öised tiivulised". Samuti on kõikidel huvilistel eelneva etteteatamisega võimalik tutvuda Tiit Marnoti koguga. Selleks tuleb kontakteeruda Eesti Loodusmuuseumiga telefonil + 372 6603 327 ning leppida sobiv aeg kokku.

Eesti Loodusmuuseum oli Tiit Marnoti liblikakoguga möödunud nädalal Rakveres toimunud Eesti muuseumide auhinnagalal kategooria "Aasta koguhoidja 2014" nominent.

Liblikakogu digiteeriti ESF programmi "Keskkonnahariduse arendamine Eesti Loodusmuuseumi kogude baasil" raames ning entomoloogilised kapid ja kliimaseadmed soetati ERF projektist "Loodusteaduslikud arhiivid ja andmevõrgustik (NATARC)".

Allikas: Eesti Loodusmuuseumi 06.02.2015 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.