Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Osoonikihti kahandavate ainete tasuta ära andmise kampaaniat pikendati (2015-01-23 14:03:44)

 

Eesti Keskkonnauuringute Keskus otsustas pikendada osoonikihti kahandavate ainete tasuta vastuvõtmise kampaaniat.

 

Alates 1. jaanuarist on osoonikihti kahandavaid aineid keelatud seadmetesse lisada. Näiteks kasutatakse selliseid aineid külmutusagendina olme- ja tööstuskülmikutes, kaubanduse külmutusseadmetes, külmhoonetes, õhu konditsioneerimisel elu- ja tootmisruumides ja transpordivahendites (bussid, autod), lahustina, vahu tekitajana ning tulekustutites.

 

"Osoonikihti kahandavate ainete kasutusaeg on läbi saamas ning on viimane aeg hakata mõtlema sobivate alternatiivsete lahenduste peale külma ja kliima valdkonnas. Soovime panna südamele, et seadmete või süsteemide välja vahetamisel tuleks nendes olev aine kindlasti kokku koguda, et vältida selle paiskumist atmosfääri, kuhu see väga kauaks jääb ning osoonikihti kahjustab. Praegu on ideaalne võimalus osoonikihti kahandavatest ainetest täiesti tasuta loobuda," kutsub OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskus OÜ juhatuse esimees Margus Kört üles kõiki keskkonnasõbralikult käituma ning kampaania võimalusi kasutama.

Möödunud aastal loovutati käitluskeskusele ligikaudu 9 tonni osoonikihti kahandavaid aineid või nende ainete segusid. Võrreldes kampaaniavälise ajaga on tegemist väga suure kogusega, kuid et osoonikihti mõjutavaid aineid veelgi enam kokku koguda, otsustati kampaaniat pikendada kuni käesoleva aasta 1. juunini.

 

Osoonikihti kahandavad ained on lenduvad ja väga püsivad, mis tähendab seda, et nad jõuavad stratosfääri, kus asub ka osoonikiht ja jäävad sinna, sõltuvalt ainest, väga pikaks ajaks, lõhustades kogu selle aja osooniaatomeid. Sellised ained tekitavad keskkonnale tõsist kahju.

Kahanenud osoonikihi tagajärjel suurenevad UVB-kiirguse tasemed, mis võib omakorda põhjustada haigestumist nahavähki, erinevaid silmahaigusi, kahjustada veeökosüsteeme ja vähendada mitmete taimeliikide ja põllumajandustoodangu saagikust.

 

Osoonikihti kahandavate ainete kasutust piirab Montreali protokoll, mille on ratifitseerinud kõik maailma riigid, üheks eesrindlikumaks liikmeks on Euroopa Liit.

 

Eesti Keskkonnauuringute Keskuse käitlemiskeskusest saab kogumismahuteid ka laenutada, et ettevõtted saaksid suuremat süsteemi tühjendada või eelnevalt kogutud ained käitlemiskeskusse tuua. Kogumismahutid on mahuga 100 kg ja varustatud külmamajanduses kasutatavate standardsete ühendustega (kontakt: Inari Truumaa, Eesti Keskkonnauuringute Keskuse OÜ kliimaosakonna spetsialist, 611 2931, 5177167 inari.truumaa@klab.ee. Ainete kohale toomine tuleks eraldi kokku leppida).

 

Kampaania on suunatud ettevõtetele, kes omavad osoonikihti kahandavaid aineid või plaanivad nende kasutamisest loobuda ning ainet võetakse vastu mahutites. Juhul, kui on soov ära anda osoonikihti kahandavaid aineid sisaldavaid seadmeid (näiteks külmkapp), siis tuleks pöörduda tootjavastutusorganisatsioonide poole: MTÜ EES Ringlus, MTÜ Eesti Elektroonikaromu.

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 23.01.2015 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.