Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Venemaa impordikeeld vajutab tänavusele piimafoorumile murepitseri (2014-11-12 11:42:31)


12. novembril toimub Tartus Dorpati konverentsikeskuses Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja Piimafoorum 2014. Foorumil antakse ülevaade piimaturu suundumustest, põllumajanduspoliitika meetmetest turukriisi mõjude leevendamiseks, selgitatakse piimakvootidega seotud küsimusi ning analüüsitakse Eesti piimanduse konkurentsivõimet.

"Tunneme siirast rõõmu, et meie lehmade piimaand on jõudnud Euroopa Liidu viie parima hulka. Liialduseta võime öelda, et meie kaasaegsed piimafarmid on Eesti põllumajanduse kroonijuveelid. Siiski ei saa piimatootmissektoriga tervikuna rahule jääda - tõsine ja kiire samm on vaja teha piimatöötlemise viimiseks uuele kvalitatiivsele tasemele, et tõsta Eesti piimandussektori konkurentsivõimet tervikuna," ütles EPKK piimatoimkonna esimees Jaanus Murakas.

Piimatootjate seis pole praegu kiita. Venemaa impordikeelu tõttu on piima hind langenud nii madalale, et see ei kata enam tootmiseks vajalikke kulutusi, investeeringutest rääkimata. Tuleva aasta aprillist kaduv piimakvoodisüsteem avab küll tootjatele uusi võimalusi, kuid paljusid piimatootjaid ootab ees soolane trahv kvoodist rohkem toodetud piima eest.

"Oleme tekkinud olukorras abi palunud nii oma riigilt kui Euroopa Liidult. Võimalus piimasektori toetamiseks ühenduse eelarvest on muutunud väga küsitavaks, sest Euroopa Komisjon on otsustanud tuleva aasta EL üldeelarves 448 miljonit eurot tõsta põllumajanduse peatüki alt välja. Riigikogul on riigieelarve kaudu veel võimalik korrigeerida valitsuse plaane ja näidata põllumeeste suhtes üles solidaarsust. Täiendavate otsetoetuste maksmine on muutunud kriitiliselt tähtsaks Eesti piimatootmise jätkusuutlikkuse kindlustamiseks," selgitas EPKK juhataja Roomet Sõrmus tekkinud olukorda.

"Piimahinnad jäävad turumajanduses kõikuma ka edaspidi. Piimandus on valdkond, kus lühiajalised kriisid võivad tekitada väga suurt kahju. Peame tõsiselt mõtlema, millised oleksid need programmid, mis aitaksid piimandussektori lühiajalisest kriisist läbi vedada nii, et tootmismaht ei kahaneks ja headel aegadel saaksime jälle tõusta. Oleks rumalus, kui laseksime mõnel lühikesel kriisil kriipsu peale tõmmata 10-20 aasta jooksul tehtud pikaajalistele investeeringutele uutesse farmidesse," lisas Murakas.

Rabobank`i hinnangul võib piimaturu madalseis kesta veel aasta. See on aeg, mis kulub üleliigse toodangu realiseerimiseks rahvusvahelistel turgudel. Erinevalt Balti riikidest on piima kokkuostuhind enamuses EL liikmesriikides püsinud heal tasemel, mis omakorda takistab tootmise vähenemist ja hindade paranemist. "Piimakvootide kadumiseks valmistudes on paljud tootjad investeerinud ning pole valmis tootmist enne võistluse algust vähendama. Kuigi komisjon prognoosib pärast kvoodisüsteemi kadumist piimatootmise 0,5% aastast kasvu, siis meie hinnangul suureneb tootmine aastas vähemalt 1% ja esimesel kvoodijärgsel aastal on oodata tõenäoliselt veelgi kiiremat kasvu," selgitas foorumil esinev Euroopa piimakaubanduse organisatsiooni Eucolait peasekretär Jukka Likitalo.

Foorumiks ilmub artiklite kogumik, mis annab ülevaate nii foorumi teemadest kui kajastab piimandussektori jaoks aktuaalseid teemasid. Foorumi korraldamist toetab Euroopa Liit.

Piimafoorum 2014

Dorpati konverentsikeskuses (Soola 6, Tartu)

12. november 2014

PÄEVAKAVA

09.30 osalejate registreerimine

10.30 Foorumi avamine

Jaanus Murakas, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja piimatoimkonna esimees

10.45 Põllumajanduspoliitika meetmed piimaturu kriisi leevendamiseks

Ivari Padar, põllumajandusminister

11.25 Ülevaade Euroopa Liidu ja maailma piimaturust

Jukka Likitalo, Eucolait peasekretär

12.15 Piimakvootide viimane aasta: praktilised küsimused

Kalev Karisalu, Põllumajandusministeeriumi peaspetsialist

12.40 Valmistudes piimakvootide kadumiseks

Margus Muld, Trigon Dairy Farming juhatuse liige

13.00 Lõunapaus

13.45 Piimatootmise globaalsed suundumused

Michal Hulik, Alltech Euroopa piimakarja osakonna arendusdirektor

14.20 Piimatootmise tehnoloogiate seosed piimatootjate majandustulemustega

Helis Luik, Eesti Maaülikooli doktorand

14.50 Piimalehmade tõuaretuse arengusuunad

Tanel-Taavi Bulitko, Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juhatuse esimees

15.20 Eesti piimatootjate konkurentsivõime seosed piimatööstuste konkurentsivõimega

Ants-Hannes Viira, Eesti Maaülikooli teadur

15.50 Foorumi kokkuvõte

Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja teade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.