Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tõhus looduskaitse eeldab maaomanikuga arvestamist (2014-08-18 11:03:40)

Täna saatis Eesti Erametsaliit (EEML) Keskkonnaministeeriumile ja Riigikogu keskkonnakomisjonile avaliku pöördumise. Selles kinnitab erametsaomanike esindusorganisatsioon, et peab tähtsaks loodusväärtuste kaitset kogu Eestis. EEMLi hinnangul ei ole tänane looduskaitse korraldus aga kooskõlas tasakaalustatud ja säästva arengu põhimõtetega, mis on sätestatud looduskaitseseadusega ja Looduskaitse arengukavaga aastani 2020.

Eesti Erametsaliit on seisukohal, et tõhus looduskaitse on mõeldav vaid kõigi osapoolte, sh omanike kaasabil. Piirangud peavad olema proportsionaalsed, st kaitse peab olema piisavalt tõhus loodusväärtuste kaitsmiseks, kehtestamata samal ajal põhjendamatuid kitsendusi maaomandi ja loodusvarade kasutamisele.

Praegu on Eestis loodud kompensatsioonimeetmed Natura 2000 alade kaitseks, kuid väljaspool seda ala seatud looduskaitselisi piiranguid omanikele ei kompenseerita. Vastavalt Looduskaitse arengukavale aastani 2020 peaksid olema 2014. aastaks välja töötatud ja rakendatud ka väljaspool Natura 2000 alasid metsapiirangute kompensatsiooni meetmed, kuid seni seda tehtud ei ole. Sellest hoolimata jätkab riik uute kaitsealade loomist ja erametsades piirangute kehtestamist. Eesti Erametsaliit märgib, et sellega paneb riik praegu paljudele omanikele kohustuse osutada oma maadel ökosüsteemseid teenuseid tasuta, unustades, et omanik peab oma metsa loodusväärtuste hoidmiseks tegema suuri kulutusi.

Arvestades, et loodusväärtused on olulised kogu ühiskonna jaoks, peab Eesti Erametsaliit õiglaseks ja otstarbekaks, et nende väärtuste hoidmisega kaasnevate kulude kandmisel osaleb kogu ühiskond - kõik ühiskonna liikmed solidaarselt. See on kooskõlas ka Eesti Vabariigi põhiseadusega, mille kohaselt kõiki ühiskonna liikmeid tuleb kohelda võrdselt.

Uute looduskaitsealade loomisel tuleks eelnevalt inventeerida riigi rahaliste vahendite piisavus ning sellele vastav administratiivne suutlikkus kaitse eesmärkide saavutamiseks. Kaitset tuleks korraldada koostöös kohalik kogukonnaga, metsa mitmekülgseid väärtusi ning regiooni ja riigi vajadusi arvestades.

Eestis on erinevate kaitsere˛iimidega haaratud 20% erametsadest.

Avaliku pöördumise tekst saate lugeda SIIT:
<http://www.erametsaliit.ee/documents/2014/08/eesti-erametsaliidu-poordumine.pdf>


Allikas: Eesti Erametsaliidu 18.08.2014 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.