Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eesti Maaülikooli teadlased katsetavad ökoloogilisi kuivendussüsteeme (2012-12-05 12:39:18)

Eesti Maaülikooli teadlased alustasid Eesti – Läti piiriülese koostöö programmi raames projektiga, mille eesmärgiks on uuenduslikke sadevee kuivendussüsteeme kasutades inimsõbraliku, jätkusuutliku ning looduslähedase keskkonna loomine.

Projekt, millesse on kaasatud nii väliseksperdid kui kohalikud maastikuarhitektid ja hüdroloogid, hõlmab kaht pilootala Eestis ja kaht Lätis. Eestis viiakse teostatavusuuringuid läbi Pärnus ning Võrus. Teostatavusuuringute eesmärk on luua konkreetsetes kohtades tavapäraseid lahendusi kaasavaid ja jätkusuutlikke lahendusi pakkuvaid sadevee korraldamise süsteeme, mis on üheaegselt insenertõhusad, tasuvad ennast ära ja soodustavad atraktiivse linna arengut. Säästlike sadevete kuivendussüsteemide (SSKS) kujunduspõhimõtted ja ökoloogilised hooldamise aspektid ning teostatavusuuringutest kogutud info koondatakse loodavasse omavalitsustele ja spetsialistidele mõeldud käsiraamatusse.

Skandinaaviamaades levinud, kuid Eestis veel tundmatute säästlike sadevee kuivendussüsteemide näol on tegemist “roheliste” insener-kujunduslike tehnoloogiliste lahendustega sadevete keskkonnahoidlikuks korraldamiseks, mis jäljendavad looduslikku ökosüsteemi. “Selle asemel, et sadevesi juhtida kulukasse kanalisatsioonisüsteemi, on võimalik luua säästlikke ning visuaalse väärtusega lahendusi, milles vesi puhastatakse looduslikult ning kasutatakse naturaalseid viise sadevee tarbimiseks ja ärajuhtimiseks,“ selgitab Gen Mandre, projekti “(D)rain for life” koordinaator. „Võrreldes tavaliste kogumissüsteemidega pakuvad need mitmeid eeliseid: vähendavad oluliselt sademevee äravoolu määra, vähendades üleujutusohtu; sadevett puhastatakse looduslikul viisil; samuti suurendavad linnakeskkonna atraktiivsust.“ Lahenduste hulka kuuluvad avatud kanalid, infiltratsioonikraavid, tiigid, basseinid, haljastatud katused, vett läbi laskvad tänavakatted, samuti võimalused kasutada sadevett majapidamises.


Allikas: Eesti Maaülikooli 05.12.2012 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.